Pernai Seimas nutarė, jog ateityje pensinis amžius bus vienodas ir vyrams, ir moterims – 65 metai. Nuo šių metų pradžios pensinis amžius vėlinamas palaipsniui, moterims – 4 mėnesiais, vyrams – 2 mėnesiais per metus, kol senatvės pensijos amžius tiek vyrams, tiek moterims 2026 metais pasieks 65 metus. Pensinio amžiaus keitimas yra skausmingas daugeliui žmonių.

  Pensija daugeliui žmonių yra ne tik užmokestis, bet ir viso gyvenimo darbo įvertinimas. Yra moterų, kurios nepatenkintos, kad yra priverstos pasitraukti iš darbo rinkos anksčiau, yra vyrų, kurie skundžiasi, kad privalo dirbti ilgiau, nors jų gyvenimo trukmė trumpesnė.

  Moterims galimybė anksčiau išeiti į pensija – tai ir kompensacija už užaugintus vaikus, ypač jei jų daugiau nei trys. Dažnai sakoma, kad moteris, išauginusi daug vaikų ir sulaukusi vyresnio amžiaus, yra fiziškai ir morališkai pavargusi, iš dalies netekusi kvalifikacijos, jai sunku įsidarbinti, todėl svarbu suteikti galimybę anksčiau išeiti į pensiją.

Daugiavaikės motinos į pensiją gali išeiti anksčiau

 

  Atsižvelgus į daugiavaikių moterų interesus, neseniai Seime pateiktas įstatymo pakeitimo projektas, kuriuo siekiama nustatyti socialinio draudimo pensijų lengvatą moterims, kurios susilaukė trijų ar daugiau vaikų, t.y. siekiama pagerinti ar palengvinti tokių moterų padėtį nustatant trumpesnį pensijos amžių – 60 metų.

Tačiau...

  Tačiau Seimo narė Agnė Zuokienė įžvelgia ir kitą pusę, todėl siūlo atkreipti dėmesį, kad nemažai daugiavaikių moterų, augindamos vaikus, ilgą laiką nedirbo ir neturėjo adekvačių karjeros bei atitinkamos materialinio gerovės sukūrimo galimybių, todėl norėtų išlikti darbo rinkoje kuo ilgiau.

  Dažnai moteriai pritrūksta kelių mėnesių ar kelių metų darbo stažo didesnei pensijai gauti, kita jaučiasi turinti pakankamą kvalifikaciją ir nori dirbti mėgstamą darbą. Tačiau pasiekus formalų pensinį amžių, realios galimybės konkuruoti darbo rinkoje tokiam asmeniui sumažėja. Ypač sunkmečiu padažnėjo istorijų, kad vos ne tą pačią dieną, kai sueina pensinis amžius, moteris turi atsisveikinti su darbo vieta. Be to, jau svarstomi siūlymai darbdaviui oficialiai nutraukti darbo sutartį, vos darbuotojui sueina pensinis amžius.

Todėl kyla abejonių, ar ankstesnio pensinio amžiaus nustatymas visais atvejais pagerins ar pablogins daugiavaikių moterų padėtį. A.Zuokienė siūlo numatyti, kad tik pačiai moteriai, kuri pagimdė ir išaugino tris ar daugiau vaikų, pageidaujant, pensinis amžius gali būti nustatytas 60 metų. Seimo narė remiasi kitų šalių patirtimi, kai įsiklausoma į asmens nuomonę, kada jis pats norėtų išeiti į pensiją. Tokia praktika ES valstybėse yra vertinama itin pozityviai.