Įvairūs papildomi įspėjimai etiketėse žymi maisto produktus, kuriuos gaminant ar pakuojant buvo panaudotos cheminės medžiagos, kurios gali turėti neigiamą poveikį sveikatai, sukelti šalutinį poveikį, kai kurių žmonių - ypač vaikų - organizmui. Jau esame įpratę matyti gaminių ženklinime tokius užrašus, kaip: „Su saldikliais“, „Su cukrumi“, „Supakuota naudojant apsaugines dujas“, „Turi daug kofeino“ ir pan. Liepą Europos Parlamentas priėmė Reglamentą, pagal kurį maisto produktai, turintys dažiklių, ženklinami užrašais, įspėjančiais apie neigiamą poveikį vaikų aktyvumui ir dėmesio koncentracijai, todėl nuo šių metų liepos 20 d. tie maisto produktai ar gėrimai, kuriuose yra dažiklių - E 110, E104, E122, E 129, E 102, E124, - turi būti pažymėti specialiu įspėjimu: „Gali neigiamai paveikti vaikų aktyvumą ir dėmesį!“

     Nors mums nuolat atkakliai teigiama, kad „visų leidžiamų maisto priedų sauga įvertinta“, iki šiol saugiais tebevadinami 6 maisto dažikliai, atsiradus naujiems duomenims apie neigiamą jų poveikį vaikams, buvo įvertinti iš naujo po to, kai 2007 m. Jungtinės Karalystės Maisto standartų agentūros užsakymu buvo atliktas Sauthemptono universiteto mokslininkų tyrimas, nustatęs, jog kai kurie sintetiniai maisto dažikliai gali neigiamai paveikti vaikų aktyvumą.

          Netylek.lt pasiekė sveikatai neabejingų tėvų laiškai, kuriuose piktinamasi, jog dalis gamintojų, neatsisakiusių nurodytų dažiklių savo produkcijos neženklina įspėjančiais užrašais.  Kreipėmės į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą (VMVT) pateikdami konkrečius nepaženklintų produktų pavyzdžius. Dalis jų itin trumpo galiojimo ir tikrai pažeidžia reglamentą.  Kita dalis nuobaudų gali išvengti, nes produktai, patekę į rinką iki šių metų liepos 20 dienos gali būti ir nepaženklinti, tačiau jų gamybos datą turės patikrinti VMVT inspektoriai.

VMVT atsakymas

 

     Prikirpus gamintojams “uodegas” dėl E, pakeista gaminių sudėtis

     Galima pasidžiaugti, kad kai kurie gamintojai ir importuotojai jau ėmė ženklinti  savo prekes įspėjimais apie neigiamą dažiklių poveikį vaikams, tačiau kad juos pastebėtume, tenka atidžiai nagrinėti smulkiausiu šriftu surašytą produkto sudėtį. O kai kurie sūrelių, pieno gėrimų, jogurtų, guminukų ir kt. gamintojai pakeitė gaminių sudėtį ir anksčiau naudotus pavojingus vaikams dažiklius keitė kitais priedais.

     Gamintojai turėjo beveik dvejus metus pasirengti naujai tvarkai, tačiau itin ilgas jų sąrašas nusprendė geriau atsisakyti šių dažiklių, nei produktus imti ženklinti įspėjimais apie žalingą poveikį vaikų aktyvumui ir dėmesiui. Nors gamintojai dažnai sako, jog neįmanoma atsisakyti kai kurių priedų dėl produkto saugos, tačiau ši nauja tendencija rodo, jog galima produktus pagaminti ir be žalingų priedų.

     Priedai E 102, E 104, E 110, E 122, E 124 ir E 129 dažniausiai dedami į gaiviuosius gėrimus, saldumynus, kramtomąją gumą, ledus ir kt. Remiantis Lietuvoje 2009 m. vykdyto nacionalinio mokinių mitybos tyrimo duomenimis, net 50 proc. moksleivių minėtų produktų ir gėrimų paragauja kasdien.

     Tiesa, vaikus auginantiems tėvams teks įsiminti ir pilnus šių dažiklių pavadinimus, mat dauguma gamintojų vietoje seniau rašytos kelių simbolių kombinacijos, dabar šiuos dažiklius nurodo  sunkiau suvokiamais pavadinimais: oranžinis geltonasis, chinolino geltonasis, karmosinas, raudonasis dažiklis (Allura Red), tartrazinas, raudonasis ponso dažiklis 4R. Kadangi maisto priedus ženklinti galima dviem būdais, arba E su identefikavimo numeriu,   arba nurodant priedo pavadinimą, gamintojai greit perprato „žaidimo taisykles“ – jei vartotojus taip piktina visokie E, jie renkasi kitą ženklinimo būdą -  sudėtingus maisto priedų pavadinimus, kurie dažnai vartotojui nieko nepasako.

     Privalomas maisto produktų su galimai pavojingais maisto dažais žymėjimas leis parinkti mūsų vaikams tokius maisto gaminius, kuriuose šių sveikatai kenkiančių dažiklių nėra. Tačiau už tinkamą maisto priedų žymėjimą produktų etiketėse atsakingi neretai mus klaidinantys gamintojai. Jau kreipėmės į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą, kuri atsakinga už maisto produktų ženklinimo kontrolę, ir pasiūlėme ypatingą dėmesį šiuo metu skirti tam, kaip laikomasi nuo liepos 20 d. įsigaliojusios naujovės.

Siūlymas ir klausimai VMVT

 

 

„Lenkiu galvą prieš anglus, kurie užsispyrė ir pasiekė, jog nuo žalingų priedų būtų apsaugoti ne tik jų, bet ir visos Europos Sąjungos vaikai. Lietuvoje kol kas visos iniciatyvos, susijusios su maisto kokybe, atsitrenkia į sieną. Mums nedraudžiama priimti griežtesnius reikalavimus dėl tam tikrų produktų grupių ar patikslinti standartus, pvz.,  dėl mėsos gamybos, dėl jogurtų priedų ir pan., nustatyti, kokius produktus galima ženklinti su užrašu “vaikams” ar pritarti geroms europinėms iniciatyvoms nelaukiant iki paskutinės minutės. Manau, jog šiuos klausimus turėtų spręsti Sveikatos apsaugos, o ne Žemės ūkio ministerija, atmetanti visus mano siūlymus,” – sako LRS Sveikatos reikalų komiteto narė Agnė Zuokienė.

VMVT atsakymas: