Justo Venslovo nuotr. Rusai sako: „Любишь кататься, люби и саночки возить!“, leiskite perfrazuoti – „Mėgsti taurelę – susimokėk ir už išblaivinimą!“ O gal už šią paslaugą turėtų sumokėti alkoholio pardavėjai?
Dilema: areštinėn ar ligoninėn? Apsispręsti turi policininkai: jei asmuo užklumpamas darantis nusikalstamą veiką, ar tuoj po jos padarymo (dažniausiai – už viešosios tvarkos pažeidimą), tačiau nematyti jokių nubrozdinimų, lūžių ar ligų, jis vežamas į areštinę, kurioje be teismo sprendimo žmogus ilgiausiai gali būti laikomas 3 val. 59 minutes. Bėda tik, kad per tiek laiko ne visi spėja išsiblaivyti... Kaip rodo šiandien kaimynėje Lenkijoje veikiančių blaivyklų statistika: 2/3 į blaivyklą atvežtų asmenų ir yra viešosios tvarkos pažeidėjai, t.y.: gulėjo, vėmė ar skandalingai elgėsi viešoje vietoje, pažeidinėjo aplinkinių teises, rizikavo savo paties sveikata ar gyvybe. Kita 1/3 pacientų blaivyklose atsiduria todėl, kad skandalingai elgėsi savo namuose. O ką daryti su tokiais, kurie viešosios tvarkos nepažeidžia, tačiau yra girti? Neįtikėtina, tačiau per metus Lietuvoje 40 tūkst. žmonių nubaudžiami už pasirodymą viešoje vietoje esant neblaiviems. Baudos yra diferencijuojamos: už pasirodymą pirmą kartą baudžiama įspėjimu, arba bauda nuo 30 iki 50 lt, už antrą kartą – 50-100 lt bauda, už pakartotinius - 150-300 lt bauda. Taip pat numatytos ir baudos tėvams, kurių nepilnamečiai vaikai viešoje vietoje yra girti arba svaiginasi alkoholiniais gėrimais: 50-100 lt – jei vaikui iki 16 metų o 16 -18 metų amžiaus vaiko tėvai moka tokią pačią baudą, kaip ir suaugusieji - 30- 50 lt. Didesnės baudos skiriamos už antrą, dar didesnės - už kitus kartus (nuo 50 iki 300 lt). Kadangi nėra aiškios instrukcijos, ką daryti su girtais asmenimis gatvėje ar kaip elgtis, jei namiškiai iškviečia policiją į namus ir prašo sutramdyti girtaujančius, tai teisė spręsti paliekama policijos pareigūnams: ar keturioms valandoms - į areštinę, ar - į ligoninę. Dažniausiai atvežama į ligonines. Mat, nuogąstaujama, jog palikus neblaivius asmenis viešosiose vietose jie gali tapti nusikaltėlių aukomis arba patys nusikalsti. Vargu, ar kas paskaičiavo, kiek vien tik neblaivių asmenų vežiojimui išeikvojama degalų ir medikų darbo sąnaudų. Jei jau laikoma, kad tai - būtinosios medicinos pagalbos specialistų kompetencija, kodėl tuomet „taksauti“ priversti greitosios medicinos pagalbos medikai neblaivius pacientus į gydymo įstaigą ar namus privalo vežioti be jokio užmokesčio?
Kaip rodo Lenkijos įstatymų analizė, šioje šalyje susimokėti už suteiktas sveikatos paslaugas privalo kiekvienas asmuo (net ir turintis sveikatos draudimą), jei į ligoninę pateko turėdamas ne mažiau nei 0,5 promilės alkoholio kraujyje. |
„Manau, kad į ligoninę atvykusių girtų asmenų gydymas turėtų būti apmokestintas. O jei į ligoninę pateko girtas žmogus, kuris nėra apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu, – jam reikėtų skirti baudą arba viešųjų darbų. Reikėtų sudaryti specialų fondą – apmokestinant licenciją, ar atskiriant akcizo dalį nuo alkoholio pardavimų, - ir prie priklausomybės centrų, o jei jų nėra - prie ligoninių, steigti specialius išblaivinimo skyrius asmenims, kuriems nereikalinga ypatinga medicininė pagalba. Juose turėtų dirbti socialiniai darbuotojai, nes išblaivinimas – socialinė, o ne medicininė paslauga“, - sako Agnė Zuokienė.