2011 01 28

Kelias dienas Vyriausybė  įnirtingai diskutavo, kiek laisvadienių per metus reiktų skirti profilaktiniams sveikatos tikrinimams,  tačiau nesigilino į žymiai svarbesnius dalykus – kokie nemokami sveikatos tyrimai yra garantuojami mokesčių mokėtojams bei kodėl negriaunamos įsisenėjusios kliūtys tuos tyrimus gauti greitai ir kokybiškai - taip, jog nereikėtų darbdaviams užkrauti papildomos naštos.

Nors profilaktinių sveikatos patikrinimų tvarka nustatyta prieš daugiau kaip 10 metų, nei vienoje pirminės sveikatos priežiūros įstaigoje negausime išsamios informacijos, kokie tyrimai ir kaip dažnai priklauso kiekvienam pacientui pagal jo amžių, lytį, rizikos grupes, todėl nerasime ir bent vieno žmogaus šalyje, kuriam bent kelerius metus iš eilės būtų buvę atlikti visi jam priklausantys tyrimai.

Lietuvių sveikata prastesnė už daugelio europiečių

Europos Komisijos ir Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos atlikto naujausio tyrimo apie ES gyventojų sveikatą ir jos pokyčius duomenimis, Lietuvos gyventojų mirtingumas yra vienas didžiausių tarp Europos Sąjungos gyventojų, esame tarp mažiausiai besirūpinančių sveika gyvensena Europoje, ir pirmaujame pagal mirčių nuo išeminės širdies ligos skaičių.


Kai kurie Lietuvos sveikatos statistikos rodikliai (1997-2009 m.m.)

 

 Prevencinės programos

Šalyje jau ne vienerius metus geriau ar blogiau, bet vykdomos keletas prevencinių programų suaugusiems (storosios žarnos vėžio, moterims - gimdos kaklelio ir krūties vėžio, vyrams – prostatos vėžio), kurioms skiriamas atskiras finansavimas. Visoms prevencinėms programoms finansuoti 2011 metais numatoma iš viso skirti daugiau kaip 31 mln. litų.

 

Metai

Planuota mln. Lt

Faktas mln. Lt

2004

4,0

0,7

2005

8,0

2,8

2006

13,5

9,0

2007

18,4

14,5

2008

23,9

21,3

2009

29,2

23,5

Šaltinis: VLK

 Prevencinių programų vykdymo 2004-2010 m. suvestinės lentelėse:

 


Kasmetinis sveikatos patikrinimas turi tapti atskira prevencijos programa su savo finansavimu

Bendras kasmetinis sveikatos būklės įvertinimas įskaičiuojamas į mokestį pirminės sveikatos priežiūros  centrams “už galvą”.

Kadangi yra patvirtintas ilgas profilaktikos tyrimų paketų sąrašas, ir jie dubliuojasi, gydymo įstaiga laukia, kol žmogų tikrintis atsiųs ir tyrimus apmokės darbdavys, arba pats pacientas parodys iniciatyvą susimokėti, todėl vengia pacientui pasiūlyti jo asmeninį profilaktikos paketą, kuris jam priklauso, įsiregistravus į įstaigos pacientų sąrašą. Taip pat dalis profilaktinių tyrimų, kuriuos turi atlikti bendrosios praktikos gydytojas, įforminami kaip papildomos specialistų konsultacijos, o ne profilaktinio paketo dalis ir taip švaistomos valstybės lėšos.

 

Kokie nemokami profilaktiniai sveikatos tyrimai jums, kaip mokesčių mokėtojui, garantuojami?

Štai, pavyzdžiui, premjero amžiaus vyrui, šiais metais priklausytų toks sveikatos patikrinimo paketas: ūgio ir svorio matavimas, burnos ertmės apžiūra, periferinių limfmazgių apčiuopa, odos ir matomų gleivinių apžiūra, arterinio kraujospūdžio matavimas, širdies elektrokardiograma, akispūdžio matavimas, klausos ir regos aštrumo patikrinimas, bendras šlapimo bei kraujo tyrimas, cholesterolio  ir gliukozės kiekio nustatymas kraujyje, digitalinis tiesiosios žarnos tyrimas, storosios žarnos tyrimas, prostatos antigeno tyrimas. Daugelis tyrimų priklauso tik kas dvejus metus, todėl kitų metų profilaktikos programa būtų  trumpesnė.

 

Šie profilaktiniai tyrimai Jums priklauso, nes už tai jau susimokėjote. Reikalaukite!

 

 “Kuo skundžiatės?”

Tai pirmasis klausimas, kuriuo pacientą šiandien pasitinka gydytojas. Dažnas, atėjęs pasitikrinti sveikatos profilaktiškai, sutrinka ir pasijunta gaišinąs gydytoją.  Jei visi kasmetiniai profilaktiniai sveikatos tyrimai būtų sudėti į specialų atnaujintą paketą, būtų ir racionaliau panaudojamos valstybės lėšos, ir pacientai šiems tyrimams sugaištų mažiau nei dvi valandas.

Atnaujintame pakete vietos turėtų rasti išsamesni bei informatyvesni tyrimai: cholesterolio formulės nustatymas, o ne tik cholesterolio kiekio matavimas, taip pat gliukozės tolerancijos testas, o ne tik gliukozės kiekio kraujyje nustatymas, būtina įtraukti ir vidaus organų echoskopiją, o moterims - skydliaukės hormonų tyrimus ir kt.

 

Jei skausmo nėra, vadinasi, esi sveikas?

 Didžiulė mūsų medicinos sistemoje įsišaknijusi bėda - jog pagrindinis sveikatos sutrikimų indikatorius yra skausmas. Tuo tarpu šimtai itin sudėtingų, tarp jų ir vėžinių, susirgimų gali dešimtmetį tūnoti organizme nesukeldami jokių nemalonių pojūčių ir per tą laiką suspėti itin giliai suleisti savo šaknis. Tuomet pavėluotas užleistos ligos gydymas būna itin varginantis, brangus ir ne visada sėkmingas, todėl taip svarbu sveikatą tikrintis profilaktiškai.

 

Apklausa

Sveikatinimo projektas “Nedelsk“ 2009 m. apklausė  7381 moterį (15 – 74 m. amžiaus). Respondentės buvo paprašytos įvertinti savo sveikatos būklę ir kiek kartų lankėsi pas gydytoją dėl savo sveikatos per praėjusius metus. 

Nors moterų, vidutiniškai ir prastai įvertinusių savo sveikatos būklę, yra 58 proc., net 46 proc. respondenčių negalėjo atsakyti, kiek kartų per praėjusius 12 mėn. lankėsi pas gydytoją, 3 proc. teigė išvis nesilankusios, 14 proc. respondenčių lankėsi tik 1 kartą.

59 proc. moterų matavosi spaudimą mažiau nei prieš mėnėsį, tačiau cholesterolio koncentracija kraujyje niekada nebuvo nustatyta 27 proc. respondenčių.

 

Kada paskutinį kartą Jums buvo nustatyta cholesterolio koncentracija kraujyje?


 

Kiek kartų lankėtės pas gydytoją dėl savo sveikatos per praėjusius metus (12 mėn.)?

 

 

“Šalyje jau ne vienerius metus geriau ar blogiau, bet vykdomos keletas prevencinių programų suaugusiems (storosios žarnos vėžio, moterims - gimdos kaklelio ir krūties vėžio, vyrams – prostatos vėžio), kurioms skiriamas atskiras finansavimas. Tuo tarpu bendras kasmetinis sveikatos būklės įvertinimas įskaičiuojamas į mokestį pirminės sveikatos priežiūros  centrams “už galvą”. Kasmetinis sveikatos patikrinimas turi tapti atskira prevencijos programa su savo finansavimu,” - sako Seimo sveikatos reikalų komiteto narė Agnė Zuokienė.