Ar kada pagalvojote, kad be jokio vargo galite įsigyti nereceptinį vaistą, kuriame yra narkotinių medžiagų? O jeigu sužinotumėte, kad tokį vaistą nuo 12 metų gali naudoti ir Jūsų vaikas?

 Atėjus rudeniui, kai orai džiugina net tik šiluma, bet ir permainingais orais, nemaža dalis gyventojų, ir ypač vaikų, skundžiasi skaudančia gerkle ar kitais peršalimo simptomais. Nuėjus į vaistinę, ne vienam teko pasinaudoti vaistininko patarimu ir nusipirkti nereceptinį vaistą. Vienas iš tokių nereceptinių vaistų, kuriuos Jums gali pasiūlyti vaistininkas yra „Solpadeine“. Pasirodo, kad jame yra narkotinės medžiagos – kodeino. Šis medikamentas yra narkotinis ir skausmą malšinantis vaistas, opijaus akloidas. Narkotiniu požiūriu, kodeinas  4 – 5 kartus silpnesnis nei morfinas.

 Į „Netylėk“ internetinį puslapį kreipėsi mama, kurios 12 – mečiui vaikui, gripo simptomams palengvinti, vaistininkas rekomendavo sunaudoti aštuonias „Solpadeine“ tabletes - 4 kartus po 2 tabletes. Moteris labai sunerimo, pamačiusi, kad vaisto sudėtyje yra kodeino. Tai yra, ji kasdien savo vaikui duodavo po 64 mg narkotinių medžiagų. Mama išsigandusi teiraujasi, ar tokia dozė narkotinių medžiagų nepakenks jos vaikui.

 Vaistų saugumo ir informacijos skyriaus vyr. specialistas Saulius Maceina tikina, kad jokių kitų narkotinių medžiagų, turinčių vaistinių preparatų (išskyrus nereceptinį „Solpadeine“ (8 mg kodeino) ir nekontroliuojamą (nereikalaujantį specialaus recepto ) receptinį „Ultracod“ (30 mg kodeino), Lietuvoje nėra registruota. Visi vaistiniai narkotiniai preparatai yra receptiniai. Medikamentai yra išrašomi ant specialaus blanko, Sveikatos Apsaugos Ministerijos nustatyta tvarka. Tai nusako įrašas "specialus". Vienintelis Lietuvoje registruotas vaistinis preparatas, kurio sudėtyje minimalus kiekis narkotinės medžiagos - kodeino yra „Solpadeinas“. Todėl parduodamas jis be recepto. Į „Solpadeine“ sudėtį įeina trys veikliosios medžiagos - paracetamolis, kodeinas ir kofeinas. Nors visos šios trys veikliosios medžiagos vartojamos vaikams, farmacijos kompanijų ir ekspertų nuomone, jų derinį vartoti mažamečiams yra saugiau nuo 12 metų amžiaus. Vaistų saugumo ir informacijos skyriaus vyr. specialistas tvirtina, kad tokia kodeino dozė, kuri yra „Solpadeine“ sudėtyje, vartojant kaip nurodyta (po 2 tabletes nuo 3 iki 4 kartų per parą vaikams nuo 12 metų amžiaus bei suaugusiems (64 mg kodeino per parą) ) yra saugi, ir jeigu vaisto nevartojama ilgiau kaip 3 dienas, pripratimo nesukelia.

 Sveikatos Apsaugos Ministerijos 2000 sausio 6 d. įsakyme Nr. 5 "Dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų patvirtinimo" yra pranešama, kad kodeino turintys preparatai kontroliuojami tuomet, kai kodeino dozė juose viršija 100 mg. Sudėtiniai vaistiniai preparatai, kuriuose kodeino yra 8 mg, Lietuvoje parduodami be recepto, o turintys kodeino 30 mg  - su receptu.

 Seimo narė Agnė Zuokienė pateikė pasiūlymą Sveikatos Apsaugos Ministerijai, kuriame siekia, kad "Solpadeine" informaciniame lapelyje būtų parašyta, jog sudėtyje yra narkotinių medžiagų ir taip pat kituose nereceptiniuose vaistuose, jei jie laisvai prieinami.

Tuo tarpu mūsų kaimyninėje Rusijoje, vis daugiau vaistinių nepilnamečiams atsisako parduoti medikamentus su kodeinu. Kadangi iš vaistų nuo kosulio galima labai lengvai pasigaminti narkotinius preparatus. Juos pradėję vartoti žmonės pasmerkiami mirčiai. Priklausomybę, nuo vadinamojo „krokodilo“ turintys narkomanai, teišgyvena 2 - 3 metus. Tokia narkotinė medžiaga vadinasi „krokodilas“, nes susileidus narkotikų, oda pažaliuoja ir pasidengia žvynais. Šioje šalyje minėta narkotinė medžiaga yra labai populiari, nes ji yra triskart pigesnė nei heroinas. Be to, „krokodilas“ nesunkiai pagaminamas. Pagrindinis komponentas – kodeinas, kurio vaistinėse galima nusipirkti be recepto (kaip ir pas mus, Lietuvoje). Oficialiais duomenimis, 2010 metais Rusijoje „krokodilą“ naudojo nuo 100 tūkst. iki 1 mln. žmonių. Tačiau ši narkotinė medžiaga plinta ir labiausiai skurdžiose šalyse, kur jaunimas neturi darbo ir nuobodžiauja. Kol kas Rusija yra vienintelė šalis, kurioje epidemijos mastus. Tačiau ir mūsų šalies gyventojams reiktų būti atsargiems bei perskaičiuos informacinį lapelį, vaistus su kodeinu vartoti kaip nurodyta.

Policijos žinybinių registrų duomenimis, 2009 metais iš neteisėtos apyvartos Lietuvoje buvo paimta 0,6 g kodeino, o 2010 metais – 5,1 g.

Policijos generalinio komisaro pavaduotojas teigia, jog atsižvelgiant į minėtų vaistų su kodeinu vartojimo ir narkotikų iš jų gaminimo mastą kaimyninėje Rusijoje, potenciali tokios problemos atsiradimo Lietuvoje grėsmė negali būti atmetama.


Papildyta 2011 – 11 – 23 

Nors narkotikų gamybos iš kodeino atvejų Lietuvoje beveik nenustatyta, tačiau tarptautinės ataskaitos lietuvius mini kaip itin aktyvius kituose narkotikų gamybos „frontuose“. 

Neseniai atliktos Tarptautinio mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos ir sveikatos tyrimo apklausos mokykloje duomenimis, 2006–2010 metais daugumoje šalių narkotikų vartojimas tarp 15–16 metų moksleivių apskritai nekito arba mažėjo. Vis dėlto Čekijoje, Graikijoje, Latvijoje, Rumunijoje, Slovėnijoje ir Lietuvoje nuo 2006 m. nustatomas vartojimo augimas.
Kanapių vartojimas ypač paplitęs tam tikrose jaunimo grupėse, pavyzdžiui, tarp jaunuolių, dažnai besilankančių naktiniuose klubuose, baruose ir muzikos renginiuose.

Neseniai atliktos tikslinės apklausos parodė, kad Belgijos, Čekijos, Nyderlandų, Jungtinės Karalystės ir Lietuvos naktiniuose bei šokių klubuose, narkotikų paplitimo lygis yra gerokai aukštesnis už jų paplitimo vidurkį tarp jaunų suaugusiųjų Europoje. Be to, kanapių vartojimas dažnai siejamas su alkoholio vartojimu dideliais kiekiais. Tikimybė, kad jauni suaugusieji (15–34 metų), nurodę dažnai vartoję alkoholį ar vartoję jo dideliais kiekiais, nurodys vartoję ir kanapes.

Bendra kai kurių šalių, kurios padarė pažangą kovodamos su ŽIV / AIDS epidemijos plitimu tarp narkotikų vartotojų, padėtis taip pat pablogėjo. Pavyzdžiui, Estijos ir Lietuvos pastarųjų metų laimėjimai kovojant su naujais infekcijos atvejais dabar atrodo vis mažiau reikšmingi, nes abi šalys praneša apie neseniai padidėjusį infekcijos atvejų skaičių. 

Iš Nyderlandų, šalies kur labiausiai klesti ekstazio gamyba, gautų ataskaitų matyti, kad daugelis gamintojų kaip pradinę medžiagą naudojo ne pirmos kategorijos medžiagų pirmtakus (prekusorius) PMK , o safrolį iš kurio, specialistų nuomone, galima pagaminti apie 1 kg sintetinio narkotiko ekstazio.

Nuo 2009 m. lapkričio mėn. iki 2010 m. spalio mėn. Tarptautinei narkotikų kontrolės valdybai (INCB) pranešta apie 40 teisėtų safrolio siuntų. Vis dėlto ataskaitų apie įtartinas siuntas yra mažai, palyginti su apytiksliai apskaičiuotu pagaminamo ekstazio kiekiu. Tarptautinės narkotikų kontrolės valdybos teigimu, 2009–2010 m. buvo konfiskuota apytikriai 1 050 litrų safrolio ir riebiųjų safrolio aliejų, daugiausia Lietuvoje, o kaimynėje Latvijoje  2008 m. jų buvo konfiskuota 1 841 litras.

 Seimo narė Agnė Zuokienė pateikė pasiūlymą Sveikatos Apsaugos Ministerijai, kuriame siekia, kad "Solpadeine" informaciniame lapelyje būtų parašyta, jog sudėtyje yra narkotinių medžiagų. Taip pat ir  kituose nereceptiniuose vaistuose, jei jie laisvai prieinami.

Policijos atsakymas apie vaistus, turinčius narkotinės medžiagos - kodeino