Bemaž kiekviena šeima Lietuvoje, kuri turi mažų vaikų, savo mažylius veda į vaikų darželius. Vaikų darželiai naudingi keliais aspektais – pirma, vaikai gali socializuotis ir susirasti bendraamžių draugų, antra, leisdami vaikus į darželius, tėvai gali dirbti, patikėdami savo vaikų gerovę ir saugumą vaikų darželio personalui.

 

  Tačiau ten, kur susirenka daug vaikų, neišvengiamai iškyla susirgimo įvairiomis ligomis grėsmė. Į Seimo narę Agnę Zuokienę kreipėsi ikimokyklinio ugdymo įstaigas lankančių vaikų tėvai su prašymu padėti išspręsti problemas, kurios yra susijusios su vaikų darželiuose tarp mažylių plintančių ligų gydymo prieinamumu. 

Vaikų darželiuose plintančių ligų gydymo kompensavimas

  Darželius lankančių vaikų tėvų nestebina vaikų sergamumas, tai yra suprantamas reiškinys. Tačiau tėveliai susirūpinę vaikų darželiuose plintančių ligų gydymo kompensavimo galimybėmis. Jei ligos gydymas nėra kompensuojamas, tai mažas pajamas gaunantys tėvai neišgali tinkamai pasirūpinti savo vaikų sveikata. O sergantis ir negydomas vaikas gali tam tikra liga užkrėsti visos savo darželio grupės vaikus.

  Viena iš vaikų darželiuose plintančių ligų yra odos moliuskas. Tai yra virusinė liga, kuri plinta darželiuose, nepaisant to, kad tėvai namuose laikosi visų būtinų higienos reikalavimų. Įprastai, jei į šeimos gydytoją kreipiamasi būtent dėl šios ligos, vaikai net be siuntimo yra nukreipiami į Odos ir veneros ligų centrą, kuriame, tėvelių teigimu, odos pažeidimus siūloma gydyti liaudiškomis priemonėmis. Tokios priemonės dažniausiai nepadeda, tada gydytojai pasiūlo kreiptis į privačias klinikas, kuriose odos moliuskai yra naikinami lazeriniu būdu.

  Šis odos moliuskų gydymo būdas nėra pigus. Vieno odos moliusko išnaikinimas kainuoja apie 20-25 litus, taigi vieno vaiko gydymas tėvelių pinigines gali paploninti nuo 600 iki 1000 litų. Ar jūs mokėtumėte tokius pinigus? Žinoma, juk kai kalbama apie vaiko sveikatą tėvai pasiryžę padaryti viską, kas yra jų galimybių ribose.

  Tokį gydymą apmokėti išgalintys tėvai nedvejodami sumoka šią sumą, kad tik jų vaikas būtų sveikas. Tačiau ne visų tėvelių pajamos yra vienodos, todėl tų tėvų, kurie neišgali susimokėti už tokį odos moliuskų gydymą, vaikai, besikreipusių tėvų teigimu, toliau lanko darželius ir gali pakartotinai užkrėsti odos moliuskais jau išgydytus vaikus.

  Taigi, kol nėra valstybės apmokamo efektyvaus odos moliuskų ar kitos ligos gydymo, problema neišsisprendžia net ir tuo atveju, jei dalis tėvų gali skirti dideles pinigų sumas darželiuose plintančių ligų gydymui. Tėvelių manymu, valstybinės medicinos įstaigos turėtų užtikrinti vaikų darželių aplinkoje įprastų ligų gydymo paslaugų teikimą ir kompensavimą, kaip tai yra daroma kitose valstybėse, pavyzdžiui, Italijoje, Ispanijoje ir kt.

A. Zuokienės kreipimasis į SAM 

  Parlamentarė yra ne tik Sveikatos apsaugos komiteto narė, bet ir augina tris vaikus, todėl ji puikiai supranta tėvelių susirūpinimą dėl darželiuose plintančių ligų gydymo ir gydymo išlaidų kompensavimo. A. Zuokienė kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją (toliau - SAM) su prašymu pateikti informaciją apie šios darželiuose plintančios ligos gydymo galimybes ir kompensavimą bei profilaktiką.

  SAM specialistų teigimu, užkrečiamojo moliusko gydymas yra kompensuojamas vaikams iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų. Valstybinės ligonių kasos duomenimis, 2010 m. apmokėta už 1177 vaikų (amžius nuo 0 iki 17 metų) užkrečiamojo moliusko gydymą, o 2011 m. I ketv. – už 408 vaikų gydymą, kai pagrindinė diagnozė buvo užkrečiamasis moliuskas. Gydymui skirta suma 2010 m. buvo 56 214 litų, o 2011 I ketv. – 20 566 litai.

  SAM gydytojai konsultantai informavo, kad užkrečiamojo moliusko sukeltas odos ligas sėkmingai gydo dermatovenerologai, skirdami gydomuosius tepalus bei dezinfekcijos priemones. Jų teigimu, gydymas lazeriu yra tik vienas iš gydymo metodų, kuris nėra efektyvesnis už kitus gydymo būdus.

  Taip pat buvo paminėta, kad apsauginis imunitetas persirgus užkrečiamojo moliusko sukelta  liga nesusidaro, tad ir po sėkmingo gydymo išlieka galimybė užsikrėsti šia liga pakartotinai. Todėl labai svarbu darželiuose laikytis rekomenduojamų profilaktikos priemonių.

Kokia profilaktika yra rekomenduojama?  

  SAM specialistai informavo, kad, vadovaujantis bendraisiais sveikatos saugos reikalavimais, į ikimokyklinio ugdymo įstaigas draudžiama priimti sergančius ar turinčius užkrečiamųjų ligų požymių vaikus. O nustačius užkrečiamosios ligos atvejį, įstaigoje turi būti taikomos reikiamos aplinkos kenksmingumo pašalinimo priemonės.

  Kadangi užkrečiamasis moliuskas plinta buitiniu kontaktiniu būdu, t.y. tiesioginio sąlyčio su sergančiuoju metu ar per buitinius daiktus, todėl šios ligos profilaktikoje svarbiausias dėmesys turi būti skiriamas asmens higienai, taip pat reikia vengti kontakto su sergančiaisiais ar jų asmeniniais daiktais. Vaikų darželio personalas, SAM specialistų teigimu, turėtų skirti didesnį dėmesį vaikų asmens higienai ir sergantiems vaikams griežtai neleisti lankyti darželio.

  Tikslių duomenų apie vaikų sergamumą odos moliuskų liga ir kiek iš jų užsikrečia darželiuose nėra, nes ši liga nėra įtraukta į Privalomai registruojamų užkrečiamų ligų sąrašą.