Pareigūnų neveikimas ir nepakankamas dėmesys seksualinių nusikaltimų prieš vaikus tyrimui, kai neretai ikiteisminiai tyrimai atliekami labai ilgai,  prokurorinė kontrolė  nepakankamai veiksminga, o tyrėjai turi ribotas galimybės imtis visų galimų procesinių prievartos  priemonių, Lietuvoje baigiasi žudynėmis, psichologiniu nepilnamečio luošinimu, minios „revoliucija“ ir naujo serialo kūrimu. Po įvykusių tragedijų atsitokėta, jog tokio pobūdžio bylose, kai kyla įtarimų dėl vaiko seksualinio išnaudojimo, teisėsaugos institucijų ir pareigūnų reakcija turi būti adekvačiai operatyvi ir kvalifikuota.

     Po tragedijų, seksualinių nusikaltimų prieš nepilnamečius ikiteisminiai tyrimai tapo prioritetiniais

     Nors įstatymas nenumato „prioritetinių“ ikiteisminių tyrimų, Generalinė prokuratūra, ieškodama būdų, kaip mažinti biurokratizmą, prieš savaitę patvirtino ikiteisminių tyrimų kontrolės aprašą, kuris įpareigoja kontroliuoti, jog seksualinių nusikaltimų prieš nepilnamečius ikiteisminiai tyrimai būtų atliekami ne ilgiau kaip per 4 mėnesius. Tačiau dažnai neįmanoma per trumpiausią laiką atskleisti visas nusikaltimo aplinkybes ir tinkamai įvykdyti pareigas, nes tyrėjai vis dar neturi galimybės pasinaudoti visais galimais instrumentais ir metodais.


     „Nesunkiam“ nusikaltimui tirti - priemonių mažiau 

     Mažamečio vaiko tvirkinimas, lytinės aistros tenkinimas su nepilnamečiu jam grasinant ar už atlygį, nepilnamečių išnaudojimas pornografijai, remiantis Baudžiamuoju kodeksu, nelaikomi sunkiais nusikaltimais. Įtariamųjų tokiais nusikaltimais šiuo metu negalima suimti, neleidžiama klausytis jų pokalbių ar tikrinti jų elektroninių ryšių tinklais perduodamą informaciją, atlikti nusikalstamą veiką imituojančius veiksmus.

     Ne taip seniai  Lietuvoje  įvykus su pedofilija siejamam skandalui, paaiškėjo, jog tiriant vadinamąją pedofilijos bylą ikiteisminis tyrimas dėl vaiko tvirkinimo pradiniame etape buvo atliekamas pernelyg lėtai, aplaidžiai ir nekvalifikuotai. Pasak Generalinės prokuratūros, kai kurie operatyviniai  veiksmai buvo negalimi, nes buvo tiriamas nesunkus nusikaltimas. Operatyvinės veiklos priemonės galimos tik tiriant labai sunkius, sunkius ir apysunkius nusikaltimus. Taip pat nebuvo galima klausytis asmenų pokalbių, perduodamų elektroninių  ryšių tinklais, daryti jų įrašus,  nes buvo pareikštas įtarimas tik dėl nesunkaus nusikaltimo.

     Statistika: asmenys, kurie buvo įtarti/įvykdę lytinius nusikaltimus prieš vaikus

     Per 5 metus užregistruota daugiau nei 800  seksualinio pobūdžio nusikaltimų prieš nepilnamečius, dažniausi iš jų – mažamečio tvirkinimas ir seksualinis mažamečio prievartavimas. Dažniausiai prieš nepilnamečius nusikalsta 30-39 metų asmenys.

     Daugiau Informatikos ir ryšių departamento prie LR VRM sukauptos informacijos apie lytinių nusikaltimų recidyvavimo laipsnį, aukų santykį su įtariamaisiais/kaltinamaisiais: kokia dalis aukų ir nusikaltėlių buvo pažįstami, šeimos nariai, nepažįstami žmonės; Kokio amžiaus lytinius nusikaltimus padarę asmenys buvo kai vykdė nusikaltimus ir kt. -  lentelėse:

     Statistika


     Sunku patikėti, jog mūsų šalyje tiek daug antžmogių. Tokiems nusikaltimams atskleisti būtina imtis visų procesinių prievartos priemonių. Dabar priemonės pasirenkamos pagal nusikaltimo sunkumą: jei nusikaltimas nėra sunkus – priemonės ribotos, dėl to taip sudėtingai ir ilgai vyksta tyrimai.

     Seksualinio pobūdžio nusikaltimų prieš vaikus tyrėjams - „žalia šviesa“

     
     Seimo narė Agnė Zuokienė įregistravo Baudžiamojo proceso kodekso pakeitimo įstatymo  projektą, kuris išplečia procesinių prievartos priemonių taikymo galimybes, kai pradedamas ikiteisminis tyrimas dėl seksualinio pobūdžio nusikaltimo prieš nepilnametį.

     Parengti įstatymo projektą paskatino pastarojo meto įvykiai, susiję su nusikaltimais vaiko seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui, atskleidę ne tik teisėsaugos institucijų veiklos, bet ir atskirų teisės aktų spragas. Priėmus Seimo narės A.Zuokienė pateikto įstatymo projektą, būtų sudarytos geresnės sąlygos operatyvesniam, greitesniam ir išsamesniam nusikaltimų prieš vaikus tyrimui.

     Matydama ne vien subjektyvias, bet ir sistemines susidariusios situacijos priežastis, parlamentarė pasiūlė pakeisti LR Baudžiamojo proceso kodeksą, kad tirdamos minėtus nusikaltimus teisėsaugos institucijos galėtų imtis visų įmanomų BPK numatytų priemonių – ir suėmimą, ir elektroninių ryšių tinklais perduodamos informacijos kontrolę, ir  savo tapatybės neatskleidžiančių ikiteisminio tyrimo pareigūnų veiksmus ir kt. Generalinė prokuratūra jau pritarė Seimo narės Agnės Zuokienės siūlymams.

Seimo narė Agnė Zuokienė 2011 03 16 Seime užregistravo Operatyvinės veiklos įstatymo 9 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą.

LR Baudžiamojo proceso kodekso 122, 154 ir 158 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas

A.Zuokienės prašymas pateikti Generalinės prokuratūros nuomonę apie parengtą projektą

Generalinės prokuratūros atsakymas

 

2010 12 01
Netylek.lt 

Susijusios Netylek.lt temos:

Teistiems už tyčinius nusikaltimus vaikui - darbo ir veiklos apribojimai

Nukentėjusiems nuo seksualinės prievartos nepilnamečiams vieno psichologo Lietuvoje nepakanka

 

Papildyta:

2011 05 12 Seimo narė Agnė Zuokienė  pateikė Seimui  Operatyvinės veiklos įstatymo 9 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą.
 Balsavimo rezultatai dėl pritarimo po pateikimo: už - 49, prieš - 0, susilaikė - 1, - PRITARTA. Toliau  jis bus svarstomas Teisės ir teisėtvarkos komitete.

Parlamentarės A.Zuokienės siūlymas susijęs su nusikaltimais vaiko seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui. Tai yra, nesvarbu, kaip mūsų baudžiamajame kodekse įvardintas nusikaltimas – kaip itin sunkus, sunkus, apysunkis ar nesunkus – tyrėjai gali naudoti visas įmanomas priemones, net ir tas, kurios iki šiol buvo leidžiamos naudoti tik itin sunkiems ar sunkiems nusikaltimams – tai ir elektroninių ryšių tinklais perduodamos informacijos kontrolė, ir  savo tapatybės neatskleidžiančių ikiteisminio tyrimo pareigūnų veiksmai, ir suėmimas  ir kt. Tai palengvins ir sutrumpins ikiteisminius tyrimus, suteiks daugiau pasitikėjimo teisėsauga ir tuo pačiu įpareigos prokurorus dėti visas pastangas nusikaltimams atskleisti – tai yra priėmus šias pataisas, mes daugiau nebeišgirsime, jog kažkas nebuvo padaryta, nes buvo surištos rankos – tai yra nebuvo teisinio pagrindo.

Prieš pusantrų metų Seime priimtas nutarimas, po teisės ir teisėtvarkos komiteto atlikto parlamentinio tyrimo dėl Drąsiaus Kedžio skundo. Pacituosime keletą eilučių:

KAIP MATYTI IŠ GENERALINĖS PROKURATŪROS PATEIKTOS INFORMACIJOS, OPERATYVINIAI VEIKSMAI, NUMATYTI LIETUVOS RESPUBLIKOS OPERATYVINĖS VEIKLOS ĮSTATYMO 10 – 13 STRAIPSNIUOSE, BUVO NEGALIMI, NES BUVO TIRIAMAS NESUNKUS NUSIKALTIMAS, O OPERATYVINĖS VEIKLOS PRIEMONĖS GALIMOS TIK TIRIANT LABAI SUNKIUS, SUNKIUS IR APYSUNKIUS, TAIP PAT KAI KURIUOS KORUPCINIUS NUSIKALTIMUS. TAIP PAT NEBUVO GALIMA TAIKYTI IR BPK 154 STRAIPSNYJE NUSTATYTŲ VEIKSMŲ – KLAUSYTIS POKALBIŲ, PERDUODAMŲ ELEKTRONINIŲ RYŠIŲ TINKLAIS, DARYTI ĮRAŠUS, JUOS KONTROLIUOTI, NES, KAIP MINĖTA, BUVO PAREIKŠTAS ĮTARIMAS TIK DĖL NUSIKALSTAMOS VEIKOS, PRISKIRTOS NESUNKIEMS NUSIKALTIMAMS.             KOMITETO NUOMONE, OPERATYVINĖS PRIEMONĖS TOKIO POBŪDŽIO BYLOSE INTER ALIA TIRIANT D. KEDŽIO PAREIŠKIMĄ DĖL SEKSUALINĖS PRIEVARTOS PRIEŠ JO MAŽAMETĘ DUKRĄ, BUVO BŪTINOS SĖKMINGAM VISŲ APLINKYBIŲ ATSKLEIDIMUI.

Yra du keliai  šiai problemai spręsti – visus seksualinius nusikaltimus prieš vaikus perkvalifikuoti juos kaip sunkius ar labai sunkius arba palikti šiandien esamą statusą, tačiau suteikti žymiai platesnes  galimybes nusikaltimams tirti. Tai nebus vienintelės išimtys – šiandien jau leidžiama tiek baudžiamojo proceso kodekse numatytus veiksmus bei operatyvines priemones taikyti tiriant korupcinius nusikaltimus, neturinčius itin sunkaus ar sunkaus nusikaltimo statuso. Seksualiniai nusikaltimai prieš vaikus yra žymiai baisesni - per 5 metus užregistruota daugiau nei 800  seksualinio pobūdžio nusikaltimų prieš nepilnamečius, dažniausi iš jų – mažamečio tvirkinimas ir seksualinis mažamečio prievartavimas. Dažniausiai prieš nepilnamečius nusikalsta 30-39 metų asmenys.

 

Štai keletas  atvejų, kada  šiandien galima taikyti konkrečius veiksmus:

Suimti galima:
- Už kišenvagystę;
- Automobilio pagrobimą;
- Reikalavo perduoti turtą naudodamas psichinę prievartą ar grasindamas paskelbti kompromituojančią medžiagą;
- Už įrenginio ar agregato išardymą, jei dėl to galėjo nukentėti žmonės;
- Už  didelės istorinės ar kultūrinės reikšmės vertybių sunaikinimą ...


Klausytis pokalbių galima:
- To, kuris gamino, siuntė ar laikė neapykantą kurstančius dalykus;
- To, kuris gamino, gabeno ar pardavė įrenginius ar programinę įrangą, skirtus daryti nusikalstamas veikas;
- To, kuris pasinaudodamas giminyste ar pažintimis pažadėjo paveikti valstybės tarnautoją;
- To, kuris netiesiogiai pažadėjo duoti kyšį...

 Atlikti tyrimą, pareigūnams neatskleidžiant tapatybės prieš tą:
-valstybės tarnautoją, kuris provokavo kyšio;
-kuris padėjo asmeniui įsigyti narkotinių ar psichotropinių medžiagų;
- kuris augino didelį kiekį aguonų ar kanapių;
-kuris neteisėtai prisijungęs prie energijos tiekimo arba ryšių tinklo ar saugyklos; iškraipo skaitiklių rodmenis arba kitais neteisėtais būdais naudojosi elektros ar šilumos energija, dujomis, vandeniu, telekomunikacijomis;
- kuris sunaikino ar sugadino ar iššvaistė svetimą turtą.

Operatyvinė veikla leidžiama:
- Tas, kuris be leidimo laikė ar nešiojosi šaunamąjį ginklą ar turėjo šaudmenų;
- Tą, kuris pagamino ar klastojo pinigus, laikė didelį kiekį suklastotų atskaitomybės blankų ar antspaudų, gamino netikras elektronines atsiskaitymo korteles;
- Turėjo pajamų iš kito asmens prostitucijos.

 

Papildyta 2011 09 23

Operatyvinės veiklos įstatymo 9 straipsnio pakeitimo procesas paisistūmėjo į priekį

Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas pritarė pasiūlytam įstatymo pakeitimo projektui.  Posėdyje  dalyvavusių Policijos departamento atstovų nuomone, operatyvinis tyrimas būtų atliekamas tik išimtinais atvejais, tad didesnių biudžeto lėšų nepareikalautų.

„Per penkerius metus užregistruota daugiau nei aštuoni šimtai seksualinio pobūdžio nusikaltimų prieš nepilnamečius, dažniausi iš jų – mažamečio tvirkinimas ir seksualinis mažamečio prievartavimas. Dažniausiai nusikalsta 30-39 metų asmenys. Sunku patikėti, jog mūsų šalyje tiek daug antžmogių. Tokiems nusikaltimams atskleisti būtina imtis visų procesinių prievartos priemonių. Dabar priemonės pasirenkamos pagal nusikaltimo sunkumą: jei nusikaltimas nėra sunkus – priemonės ribotos, dėl to taip sudėtingai ir ilgai vyksta tyrimai,“ – sako Seimo narė Agnė Zuokienė

Seimo narė Agnė Zuokienė 2011 03 16 Seime pateikė Operatyvinės veiklos įstatymo 9 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą.

LR Baudžiamojo proceso kodekso 122, 154 ir 158 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas

A.Zuokienės prašymas pateikti Generalinės prokuratūros nuomonę apie parengtą projektą

Generalinės prokuratūros atsakymas